Restituční případy bývají složité, říká ústavní soudce Uhlíř - Legal blog - Legal TV

Restituční případy bývají složité, říká ústavní soudce Uhlíř

Foto: František Vlček, Lidové noviny

PRAHA „Nic se nesmí považovat za dané, dokud není důkaz proveden, strany s ním nejsou plně seznámeny a dokud se k němu nemohou vyjádřit,“ říká ústavní soudce David Uhlíř, který vyřizoval restituční kauzu mobiliáře opočenského zámku. Ústavní soudci tento případ vrátili koncem června zpět odvolacímu soudu.

LN: V červnovém rozhovoru pro Deník N jste řekl, že jste navštívil statek rodiny Mašínových, jejíž restituční případ jste před pěti lety jako ústavní soudce rovněž rozhodoval. Uděláte si teď, když máte za sebou i kauzu vnitřního vybavení opočenského zámku, výlet do Opočna?

Lošany, kde je Mašínův statek, jsem měl po cestě z Kutné Hory. Do Opočna se podívám, až budu mít cestu tím směrem. Zvlášť tam ale kvůli tomu nepojedu.

LN: Odčinil podle vás polistopadový demokratický stát křivdy, kterých se na svých občanech a jejich majetku dopustily nejdříve nacistická a posléze komunistická totalita?

Ve valné většině ano. Důležité bylo vypořádat se s tím, co se osobně dotýkalo přímo těch, kteří byli po roce 1989 ještě naživu, ať formou restituce, nebo rehabilitace. Dnes už se ale hlavně rozhodují věci, které se dotýkají majetkových zájmů potomků původních vlastníků.

Více na: www.lidovky.cz

Připravujeme

Zde můžete položit dotaz hostům připravovaných relací Cui bono z oblasti:

  • justice
  • byznysu
  • správy majetku