👉 Snížení příjmu na měsíc či dva není důvodem pro změnu výživného, říká Kovářová - Korona-právo - Legal TV

👉 Snížení příjmu na měsíc či dva není důvodem pro změnu výživného, říká Kovářová

„Krize funguje jako lupa. Zvýrazní, co je v člověku a v jeho vztazích k jiným lidem,“ říká advokátka a prezidentka Unie rodinných advokátů Daniela Kovářová.

LN: Jak rodinné a partnerské vztahy ovlivňuje, že lidé spolu v karanténě tráví už druhý měsíc veškerý čas?
Některým rodinám a vztahům to prospělo. Lidé na sebe měli víc času. Mohli se věnovat jeden druhému a společně pracovat na úkolech, které jinak běžně odkládali. Kde ale byly vztahy již dříve napjaté, tam karanténa tření a konflikty jen zvýšila.

LN: Jsou lidé vůbec zvyklí žít spolu dennodenně?
Nejsou a důvody souvisejí se společenským vývojem. Dospělí totiž denně odcházejí za prací, děti do škol a my všichni pak k telefonním a jiným obrazovkám.

LN: Mohou teď snáz eskalovat problémy, které se v rodinách nebo mezi partnery dlouhodobě neřešily?
Krize funguje jako lupa. Zvýrazní, co je v člověku a jeho vztazích k jiným lidem.
Kdo má v sobě laskavé jádro, ten šil roušky a vyvíjel dobrovolnickou činnost. Vím o řadě rozvedených, kteří se dohodli na výjimečném režimu, a v krizi teď spolu dokonce začali i více mluvit.
Kdo je ale nenávistný, tomu krize posloužila jako záminka pro obstrukční jednání. Někteří rodiče odmítali předávat děti kvůli nouzovému stavu druhému z rodičů. To se pak ten druhý mohl snažit sebevíc, a k dohodě nedošlo. Situace byla o to komplikovanější, že soudy sedm týdnů pracovaly v omezeném režimu, a přestože byl druhý rodič v právu, pomoci se nedovolal.

Více na: www.lidovky.cz

Připravujeme

Zde můžete položit dotaz hostům připravovaných relací Cui bono z oblasti:

  • justice
  • byznysu
  • správy majetku