,,Advokacie je profese pro pohodlné spisovatele.‘‘ Ritter a Šťastný vstoupili do právnické síně slávy - Legal blog - Legal TV

,,Advokacie je profese pro pohodlné spisovatele.‘‘ Ritter a Šťastný vstoupili do právnické síně slávy

Jubilejní 15. ročník celojustiční soutěže Právník roku má jednu zvláštnost – poprvé nevstupuje do právnické síně slávy jednotlivec, ale dvojice. Popularizátoři právnické profese, kteří napsali roli i Jiřímu Sovákovi, vystoupili na pomyslný právnický olymp. Advokáti Petr Ritter a Zdeněk Šťastný se znají 51 let, jsou kamarádi ze studií, hudebníci v jedné kapele, kolegové a advokátní partneři. A také autorská dvojice a celoživotní popularizátoři práva.

LN: Co vás udrželo tak dlouho pohromadě? Neměli jste někdy myšlenky na to, jít každý svou vlastní cestou?
Petr Ritter: Myšlenky jít jen svou vlastní cestou ani ne, aspoň ne vážné. Od prvních okamžiků, kdy jsme si vyšlápli společně, jsem si uvědomoval, že cesta bez Zdeňka by byla méně schůdná, méně zábavná, méně zajímavá.

Zdeněk Šťastný: Vidím to velmi podobně. I když jsou chvíle, kdy bych Petra vedle sebe mírně řečeno zrovna nepotřeboval. Ale jsme na ní společně a už na tom nic měnit nebudeme.

LN: Do povědomí veřejnosti jste vstoupili jako autoři románu Advokát ex offo. Proč vás napadlo přenést profesi advokáta „na papír“? A zvlášť do románového prostředí.
Z. Š.: Profese advokáta je nesmírně zajímavá – ze všech koutů života se na vás permanentně hrne jeho pestrost a neopakovatelnost.

P. R.: Už jsem to někde říkal nebo psal: advokacie je profese pro pohodlné spisovatele. Aniž se musíte fyzicky příliš namáhat, přicházejí k vám příběhy. Samy od sebe. Nemusíte se nikam trmácet, klienti, soudci, protistrany, svědci vám je přinášejí až pod nos, doslova až k psacímu stolu. Dojemné, komické, absurdní, tragické, neuvěřitelné historky a historie… Malíř by řekl: stačí je obkreslit a přidat trochu barev.

LN: Nedlouho po vydání knihy byla také zfilmována do známého televizního seriálu. Jak k tomu došlo?
P. R.: Došlo k tomu velmi prozaicky. Aniž jsme pro to cokoliv udělali a aniž jsme to dopředu tušili. Oslovil nás Michal Najbrt, dramaturg tehdy Československé televize, který se k Advokátovi ex offo bůhví jak dostal, jestli bychom souhlasili s převodem knížky do podoby televizního miniseriálu. No a my jsme souhlasili.

Z. Š.: Pak následovala, jako u všech takových projektů, druhá, podstatně delší fáze: vypadlo to z plánu, vrátilo se to do plánu, plány vzaly za své, natočí se to, ale později a jinak, nenatočí se to, anebo vlastně ano…

Až se to skutečně natočilo – s pány Jiřím Sovákem, Aloisem Švehlíkem, Svatoplukem Benešem, Josefem Wajdou Novákem, Jiřím Sedláčkem…

Více na: www.lidovky.cz

Připravujeme

Zde můžete položit dotaz hostům připravovaných relací Cui bono z oblasti:

  • justice
  • byznysu
  • správy majetku